Historia jednostki

Historia naszej OSP rozpoczyna się w roku 1948. W skład pierwszego zarządu weszli: Feliks Ziółkowski (prezes), Antoni Krzyżelewski (naczenik), Antoni Poraziński (sekretarz), Mieczysław Krzywoszyński (skarbnik), Mikołaj Grzeca (gospodarz). W 1985 roku F. Ziółkowskiego zastąpił Kazimierz Śledź, który był prezesem nieprzerwanie do 2006 roku. W tym czasie obowiązki naczelnika pełnili m. in. Henryk Szweda (1968), Józef Łyczywek (1971) oraz Jacek Szweda (1996-2010).

Jednostka na początku swojego istnienia była wyposażona w ręczną pompę, a do akcji wyruszała konno (najwierw S. Zalewskiego, a następnie M. Czerwińskiego). Następnie po zakupie przez M. Czerwińskiego traktora to i on wraz z przyczepką był wykorzystywany w czasie akcji. W kolejnych latach K. Jóźwiak zbudował specjalną przyczepkę dla sprzętu gaśniczego.

W 1977 roku jednostkę zaliczano do typu M-400 (mała motopompa). Szybsze powiadamianie o zaistniałym zagrożeniu umożliwiło całodobowe połączenie telefoniczne oraz syrena elektryczna. W latach 80. oraz 90. wyposażenie jednostki troszkę się poprawiło. Jednostka otrzymała mundury bojowe, hełmy, motopompę (PO5) oraz drabinę.

motopompa

W 1991 roku w skład zarządu weszli: Kazimierz Śledź (prezes), Mirosław Gumiński (naczelnik), Rafał Śledź (II wice-prezes), Henryk Szweda (sekretarz), Ignacy Donarski( skarbnik), Marek Szulc (gospodarz). W skład komisji rewizyjnej weszli: Leon Diabelec, Mieczysław Juraszewski, Jacek Szulc). W tym czasie odbywało się wiele szkoleń oraz ćwiczeń ze sprzętem pożarniczym. Formował się system ratownictwa w Polsce.

W 1995 roku prezes Kazimierz Śledź otrzymał z rąk Wójta Gminy Lubiewo Michała Skałeckiego List gratulacyjny dla wszystkich strażaków z OSP Bysławek za ofiarną służbę.

W roku 2001 w Byłsławku odbyły się uroczyste Gminne Obchody Dnia Strażaka. Po tych uroczystościach odbyła się zabawa ludowa.

W roku 2006 prezesem zostaje druh Tadeusz Juraszewski.

W czasie swojej działalności strażacy z Bysławka uczestniczyli w wielu akcjach bojowych, a także w zawodach sportowo-pożarniczych, podczas których nie raz zdobywali miejsca na szczycie podium (również rangi wojewódzkiej).

Rok 2007 – otrzymana i poświęcona motopompa pływająca Niagara podczas pielgrzymki pieszej strażaków z terenu Gminy Lubiewo. W ten dzień poświęcono również dwie inne motopompy (OSP Minikowo i OSP Sucha)

Kilka zdjęć z kart historii jednostki przed powstaniem strony internetowej:

Budynek „starej remizy”, gdzie obecnie po przebudowie swój dom ma druh honorowy gen. Roman Kaźmierczak:

U wejścia do starej remizy. Na zdjęciu m.in. prezes Kazimierz Śledź:

stara_remiza2

Na zawodach sportowych (różowe stroj i czerwone kaski):

zawody_lata90

Podczas wycieczki do Częstochowy. Prezes Tadeusz Juraszewski, gen. Roman Kaźmierczak wraz z małżonką oraz druh Kazimierz Rink.

czestochowa2004

Uroczystość Bożego Ciała 2009 rok:

Miejsce na puchary i dyplomy w zawodach sportowo-pożarniczych:

P1030218

Poświęcenie kapliczki św. Floriana na starej odnowionej remizie 19.07. 2012, którego dokonał ks. dr Jerzy Woźniak:

Nasz pierwszy samochód. Ford Transit. Oraz wjazd do nowej remizy.

stary samochod

Mieszkańcy Bysławka po przyjeździe nowego wozu bojowego – styczeń 2014 rok.

powitanie_auta

Na zdjęciu stara przyczepka na sprzęt (lata 90.) oraz nowy samochód bojowy (zakupiony w 2014 roku)

przyczepka

Podczas gotowania grochówki na festyn (Gminne Obchody Dnia Strażaka – 2013 rok)